Odzyskiwanie danych Podstawy odzyskiwania danych

Gdy dane zostaną utracone lub usunięte, istnieje wiele sposobów na ich odzyskanie. Istnieją różne sposoby odzyskiwania danych, w tym ich formatowanie, uszkodzenie lub usunięcie. Można również odzyskać dane z pamięci dodatkowej, nośników wymiennych i plików. W tym artykule omówione zostaną różne rodzaje utraty danych i sposoby ich odzyskiwania. Poniższe wskazówki pomogą określić, czy odzyskiwanie danych jest rozwiązaniem dla Ciebie. Pierwszym krokiem do odzyskania danych jest określenie, czy potrzebna jest pomoc.

Odzyskiwanie danych powoduje fizyczne uszkodzenie nośników pamięci

Gdy dysk twardy komputera lub inny nośnik pamięci ulegnie uszkodzeniu fizycznemu, nie można odczytać danych. Problemy te mogą być wynikiem zalania wodą, upuszczenia dysku twardego lub wadliwych elementów elektronicznych. Uszkodzenia fizyczne powodują uszkodzenie plików lub ich trwałą utratę i nie mogą być naprawione przez przeciętnego użytkownika komputera. Uszkodzenia fizyczne mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak pożar lub powódź, wadliwe podzespoły elektroniczne, a nawet uderzenie głową. Takie uszkodzenia wymagają specjalistycznych narzędzi i profesjonalisty znającego się na odzyskiwaniu danych.

Fizyczne uszkodzenie nośnika pamięci może spowodować utratę danych z różnych powodów, takich jak awaria mechaniczna, awaria elektryczna i błąd ludzki. Często do uszkodzenia fizycznego dochodzi w wyniku upuszczenia zewnętrznego dysku twardego, uszkodzenia złącza USB lub narażenia urządzenia na działanie wody lub innych płynów. Talerze dysku twardego mogą ulec uszkodzeniu w wyniku uszkodzenia fizycznego, co sprawia, że odzyskanie danych jest prawie niemożliwe. Mimo że istnieją sposoby odzyskania tych plików, może to być skomplikowany proces.

Jeśli nie udało się utworzyć kopii zapasowej danych na komputerze, nigdy nie należy podejmować prób samodzielnej naprawy dysku twardego. Samodzielna naprawa dysku twardego jest niezwykle trudna i może doprowadzić do jeszcze większego uszkodzenia urządzenia. Eksperci specjalizujący się w takich procedurach używają specjalistycznych narzędzi i pomieszczeń sterylnych do naprawy uszkodzonych nośników pamięci. Samodzielna próba naprawy dysku twardego może spowodować dodatkowe uszkodzenia fizyczne i trwale uszkodzić dane.

Odzyskiwanie danych fizycznych jest niezbędne, gdy uszkodzenia fizyczne uniemożliwiają odczytanie danych z dysku. Uszkodzenia fizyczne mogą obejmować zniszczoną powłokę magnetyczną, pęknięte lub złamane szpule, zagniecione krawędzie taśmy lub przerwaną taśmę. Wskaźnik skuteczności fizycznego odzyskiwania danych może wynosić około 98%. Jeżeli jednak użytkownik dysponuje odpowiednimi narzędziami i sprzętem, odzyskiwanie danych będzie jeszcze łatwiejsze. Ten rodzaj odzyskiwania danych jest zwykle droższy niż odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku.

Wymaga planu tworzenia i przywracania kopii zapasowych

Aby uniknąć katastrofy, firma musi dysponować solidnym planem tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych. Kompleksowa strategia tworzenia kopii zapasowych gwarantuje, że w razie potrzeby dane można przywrócić do wcześniejszego punktu w czasie. Kopie zapasowe danych mogą chronić dane przed utratą lub uszkodzeniem, a także przed błędami w bazach danych i propagacją błędów w systemach odpornych na awarie. Jeśli Twoja firma jest uzależniona od tworzenia kopii zapasowych danych, powinieneś rozważyć stworzenie planu tworzenia kopii zapasowych obejmującego kopie zapasowe najważniejszych plików.

Kopia zapasowa to kopia danych, którą można odzyskać w przypadku awarii danych pierwotnych. Może to być spowodowane awarią sprzętu lub oprogramowania, błędem ludzkim lub uszkodzeniem danych. Kopie zapasowe są przydatne w przywracaniu danych do poprzedniego punktu w czasie. Umożliwia to szybkie przywrócenie działalności firmy w razie nagłych lub nieprzewidzianych okoliczności. W niektórych przypadkach może być potrzebna tylko kopia zapasowa.

Tworzenie kopii zapasowych danych jest ważnym elementem każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości i typu. Solidny plan nie tylko zapewnia plan działania na wypadek awarii, ale także daje pracownikom i klientom wskazówki dotyczące odzyskiwania danych. Plan tworzenia kopii zapasowych obejmuje ludzi i procesy. Stosowanie wielu kopii danych zapewnia elastyczność i zabezpieczenie na wypadek jakiejkolwiek katastrofy. Plan tworzenia kopii zapasowych danych powinien być częścią planu tworzenia i przywracania kopii zapasowych w celu odzyskania danych.

Plan tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych powinien być na tyle kompleksowy i elastyczny, aby spełniał wszelkie potrzeby biznesowe. Kopie zapasowe poza siedzibą firmy powinny zawierać wszystkie informacje, które są niezbędne do prowadzenia działalności. Mogą to być zarówno wiadomości e-mail i dokumenty, jak i dokumenty, obrazy, dokumentacja podatkowa, a nawet aplikacje. Kopie zapasowe powinny być tworzone w lokalizacji zewnętrznej, aby firma mogła kontynuować działalność w razie jakiejkolwiek katastrofy. Aby uniknąć ryzyka utraty ważnych informacji, należy udokumentować kopie zapasowe i plany przywracania systemu na piśmie.

Koszt

Koszt odzyskiwania danych jest bardzo zróżnicowany. Czas, jaki firma poświęca na pracę nad jednym dyskiem, zależy od wielkości zbioru danych. Na przykład uszkodzony dysk twardy, na którym znajduje się dziesięć gigabajtów danych, będzie kosztował mniej niż odzyskanie dużego terabajta danych. Koszt procesu odzyskiwania danych może wahać się od kilkuset dolarów do kilku tysięcy dolarów, w zależności od typu dysku twardego i poziomu umiejętności inżynierów pracujących nad nim.

Koszt odzyskiwania danych może wynosić od 100 do 2500 USD za jeden dysk twardy. Niektóre firmy reklamują się bardzo niskimi cenami, ale ostatecznie pobierają więcej, niż obiecały. Wiele z tych firm pracuje nad najłatwiejszymi przypadkami, a resztę uznaje za niemożliwą do odzyskania. Jeśli zastanawiasz się, czy usługa jest warta swojej ceny, najlepiej jest sprawdzić firmę przed podjęciem decyzji. Na przykład, firma, która twierdzi, że kosztuje tylko 100 USD za dysk twardy, zwykle pobiera ponad dwa razy więcej opłat niż podobna firma, która pobiera około 300 USD.

Koszt odzyskiwania danych zależy od wielkości firmy. Mniejsza firma może prawdopodobnie żyć bez danych przez dzień lub dwa, ale większe przedsiębiorstwo musi być przywrócone do pracy w ciągu godziny. Odzyskiwanie danych to poważna inwestycja dla firmy, dlatego przed podjęciem decyzji należy rozważyć zwrot z inwestycji. Nie chcesz wydać złotówki, aby zaoszczędzić grosz; chcesz wydać tę złotówkę, aby ochronić ćwierć lub więcej.

Objawy utraty danych

Istnieje kilka różnych oznak, że komputer może wymagać naprawy w celu odzyskania danych. Na przykład, jeżeli komputer wysyła komunikat „dysk nie jest gotowy”, może to oznaczać, że został on sformatowany lub system operacyjny uległ uszkodzeniu. Komunikat ten może również zostać wyświetlony, gdy system BIOS zmienił priorytet urządzenia rozruchowego. Jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie szkód jest wyłączenie komputera i skontaktowanie się ze specjalistą. Ponowne uruchomienie komputera może również spowodować trwałe uszkodzenie.

Fizyczna utrata danych może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami, w tym uszkodzeniem głowic dysku twardego lub zatarciem wrzeciona, zalaniem wodą lub pożarem i innymi. Nagłe awarie zasilania mogą spowodować uszkodzenie sprzętu komputerowego i systemu operacyjnego. Ponadto mogą powodować nieprawidłowe działanie komputera i częste restarty, uniemożliwiając dostęp do danych. Niektórym z tych problemów można zapobiec, stosując odpowiednie procedury organizacji pracy, obejmujące systematyczne tworzenie kopii zapasowych danych i regularne zapisywanie pracy.

Jeśli podejrzewasz, że Twój dysk twardy uległ awarii, pierwszym krokiem jest zanotowanie komunikatu o błędzie. Zapisz kod błędu, aby móc dokładniej określić, kiedy będziesz starał się odzyskać dane. Jeśli dysk twardy nadal działa, można go podłączyć do innego komputera. Nie należy jednak próbować wyjmować dysku twardego ani żadnych innych komponentów komputera z urządzenia. Nadal można próbować przywrócić dane, wykonując kopię zapasową plików.

Jeśli kopie zapasowe uległy uszkodzeniu, kolejnym krokiem jest przywrócenie plików. Na szczęście proces ten jest znacznie łatwiejszy, niż mogłoby się wydawać. Dzięki odpowiednim narzędziom można odzyskać utracone dane w ciągu zaledwie kilku minut. Jeśli jednak usunąłeś jakieś pliki, sprawdź najpierw, czy nie zostały one wyrzucone do kosza. Po wykonaniu tych czynności można zwrócić się o pomoc do specjalisty. Specjalista może ocenić system i zalecić sposób postępowania przy odzyskiwaniu danych.

Metody odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania informacji z uszkodzonego nośnika pamięci. Obejmuje on różne techniki odzyskiwania plików z uszkodzonych, zniszczonych lub niedostępnych nośników pamięci. Istnieją dwa podstawowe rodzaje uszkodzeń nośników: fizyczne i logiczne. Uszkodzenia fizyczne mogą być spowodowane awarią dysku twardego, zalaniem wodą, przepięciem elektrycznym lub uderzeniem. Korupcja, infekcje wirusowe i błędy nośnika to przykłady uszkodzeń logicznych.

Specjaliści zajmujący się odzyskiwaniem danych zazwyczaj korzystają z obrazów kopii zapasowych systemu, aby zapobiec jego dalszej utracie. Dbają również o to, aby w systemie znajdowała się dodatkowa kopia. Oprogramowanie do odzyskiwania danych może być również doskonałym sposobem na odzyskanie utraconych plików. Narzędzia do odzyskiwania danych są przeznaczone do odzyskiwania wszystkich struktur systemu plików, w tym plików, partycji i głównego rekordu startowego. Są one bardzo zdolne do przywracania plików w niemal każdych warunkach. Najlepszym sposobem odzyskiwania danych z niedostępnego dysku jest utworzenie jego obrazu zapasowego.

Oprogramowanie do odzyskiwania plików działa poprzez przeszukiwanie zawartości dysku w poszukiwaniu pewnego wzorca, zwanego sygnaturą pliku. Większość typów plików ma takie same sygnatury. Na przykład pliki png zaczynają się od „%0PNG”, a wiele plików MP3 zaczyna się od „ID3”. Sygnatury te mogą pomóc w identyfikacji danych na dysku jako należących do określonego typu pliku. Oprogramowanie do odzyskiwania danych wykorzystuje te sygnatury do odtworzenia oryginalnej struktury plików na dysku.

Mimo że odzyskiwanie danych jest skomplikowane, technologia umożliwiła ich odzyskanie. Przy użyciu odpowiedniego oprogramowania i sprzętu można odzyskać informacje z uszkodzonego dysku twardego. Eksperci w tej dziedzinie wykorzystują do tego celu zaawansowane technologicznie urządzenia, przypominające sale operacyjne w szpitalach. Dla większości osób koszt programu do odzyskiwania danych jest tylko jednym z czynników przy ocenie, którą opcję wybrać. Jak w przypadku każdej ważnej decyzji, najlepszym sposobem ochrony danych cyfrowych jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

By akte